تاریخچه دوربین مدار بسته

اولین دوربین مداربسته در سال 1942 برای مشاهده پرتاب موشک های v2 توسط شرکت زیمینس آلمان نصب شد، مسئول نسب این سیستم یک مهندس آلمانی بنام والتر بروچ بود. اولین تبلیغ دوربین مداربسته در آمریکا سال 1949 مربوط به محصول وریکون بود که در این تبلیغات گفته میشد نیازی به مجوز دولتی ندارد. از آن به بعد سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در بعضی از پایگاه های فضایی بزرگ برای ضبط تصاویر پرتاب موشک ها مورد استفاده قرار گرفت، و خیلی سریع نصب این دوربین ها روی موشک انجام شد به طوری که تصاویر را همراه صدا به زمین میفرستاد.

نخستین رونمایی از دوربین مداربسته در سال 1973 در اماکن عمومی آمریکا صورت گرفت. وقتی که در میدان تایمز نیویورک نخستین دوربین مداربسته جهت ممانعت از جرایم در آن محدوده نصب شد ولی تاثیر بسزایی در کاهش جرایم نداشت. تا اینکه در سال 1980 در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی دوربین های مدار بسته بکار گرفته شد. اینطور نشان میداد که در شناسایی جرایم استفاده از دوربین مداربسته کم هزینه تر از بکارگیری نیروی پلیس باشد.

با گذشت زمان برخی از مشاغل و حرفه ها خصوصا مشاغلی که خطر سرقت در آنها بیشتر بود اقدام به نصب دوربین های مداربسته کردند. در سال 1990 سیستم های ضبط تصاویر دوربین ها فقط با امکان ضبط بعد از شناسایی حرکت وارد بزار شدند که باعث شد بکارگیری دوربین مداربسته در این کشور افزایش یابد. تا پیش از آن سیستم های ضبط تصاویر از لحاظ مقدار حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود.

بعد از نیمه دوم سال 1990 نیروهای پلیس در سطح شهرها بویژه مراکز عمومی، مدارس و پروژه های ساختمانی دوربین های مداربسته زیادی نصب کرد.

در انگلستان هم نصب دوربین های مداربسته بسیار رایج شد. در کشور انگلستان اولین محلی که در آنجا دوربین مداربسته نصب شد شهر نورفولک بود. بین سال 1990 تا 2000 به طور عمده  نصب دوربین مداربسته در بسیاری از کشورها رایج شد.