تجهیزات سیستم اعلام سرقت

تجهیزات اصلی سیستم اعلام سرقت به شرح زیر است:

* دتکتورهای حرکتی  (Motion detector)(sensor)

* دتکتورهای شکستن شیشه  (Glass break Detector )

* تلفن کننده (dialler)

* آژیرها (siren) (sounder)

* سیستم کنترل از راه دور (remote control)

* باطری های اظطراری (back up battery)

* تابلو کنترل مرکزی (control panel)

 دتکتورهای حرکتی:

 به این دتکتورها سنسور مادون قرمز یا چشمی نیز میگویند و در سیستم های اعلام سرقت برای تشخیص حرکت در یک مکان مشخص که در دید چشمی قرار دارد به کار برده میشود. بدن موجودات زنده به خاطر حرارتی که دارد اشعه مادون قرمز از خود پخش میکند، سنسورها برای تشخیص حرکت از این خاصیت استفاده میکنند. قسمت اصلی سنسور از ماده ای کریستالی به ابعاد  4/3 ×1 ساخته شده است، برخورد اشعه مادون قرمز بر روی این ماده باعث ایجاد شارژ سطحی میشود و هر نوع تغییر در مقدار اشعه تابیده شده بر روی این ماده سبب تغییر شارژ الکتریکی آن شده و سیگنالی ایجاد میشود.

در عمل دو عدد ماده کریستالی که به صورت متقابل و با فاصله یک میلی متر بسته شده اند مورد استفاده قرار میگیرد، تا باعث خنثی شدن نویزهای بوجود آمده از برخورد نور خورشید یا لرزش و تغییر دما شود، این دو عنصر توسط مداری به یک ترانزیستور FET بسته میشوند و بطور کلی برای اتصال به مقایسه کننده و تقویت کننده یک عنصر 3 پایه ایجاد میشود. روی سنسورها برای محدودیت مقدار اشعه ورودی دریچه ای از جنس پلی اتیلن شفاف وجود دارد.

این عنصر 3 پایه که دارای دو المان حساس به مادون قرمز است  PIR (Passiveinfrared) یا سنسور PYRO  نام دارد، این عنصر برای تقویت و مقایسه سیگنال به یک برد الکترونیکی (P.C.B) متصل میشود. در صورت تشخیص حرکت بوسیله سنسورها و تغییر در مقدار اشعه، مدار الکترونیکی باعث تحریک یک رله میشود که از کنتاکت این رله جهت اتصال به مرکز کنترل و یا در هر وسیله حفاظتی دیگر برای اطلاع دادن استفاده میشود.

مجموعه سنسور و مدار داخل یک قاب قرار میگیرد که جلوی این قاب پنجره ای به شکل خاص دارد این پنجره مثل یک عدسی محدب در هم شکسته است که به آن (Fresnel lens )  میگویند و وظیفه متمرکز کردن اشعه مادون قرمز روی PIR را به عهده دارد. پس از متصل شدن سیم های لازم به مدار الکترونیکی و بستن قاب سنسور آن را به وسیله پایه های مخصوصی  (bracket)که قادر به حرکت در جهات مختلف میباشد روی دیوار یا سقف نصب میکنند. بعد از نصب چشمی در ارتفاع و مکان مناسب زاویه دید چشمی را تنظیم و بعد پایه را کاملا محکم میکنند.