مروری بر پروتکل KNX

پروتکل KNX بوسیله انجمن استاندارد سازی اروپا گسترش یافته و حدود 20 سال سابقه دارد این پروتکل برای ایجاد یک بستر ارتباطی اصولی، عملی و ساده میان وسیله های الکتریکی ساختمان هوشمند  کاربرد دارد. پروتکل KNX جایگزین و ترکیبی از پروتکل های دیگر می باشد

پروتکل KNX در حال حاضر عمده ترین استانداردی می باشد که در هوشمند سازی ساختمان کاربرد متنوعی دارد. همچنین انجمن Konnex مدیریت پروتکل KNX را به عهده دارد. پروتکل KNX بر مبنای سیستم ارتباطی EIB است و با لایه های فیزیکی، روش های Confing و با بکارگیری تجربه های Bati Bus و EHS توسعه یافته است.

بستر های ارتباطی پروتکل KNX در هوشمند سازی ساختمان :

* سیم کشی توسط زوج بهم پیچیده، گرفته شده از پروتکل های EIB و Bati Bus

* شبکه برق ساختمان، گرفته شده از پروتکل های EIB و ESH مشابه عملکرد X-10

* بکارگیری امواج رادیویی

* استفاده از Ethernet که با عنوان های KNX net/IP  و یا EIB net/IP  نیز معرفی می شود.

این مجموعه عوامل برای ارتباط بسیار ساده تجهیزات کنترلی خانه هوشمند KNX را به بستری مطلوب تبدیل می کند.

همچنین پروتکل KNX با قابلیت های پشتیبانی از سیستم های کنترلی مختلف، منفصل بودن مدارهای فرمان و قدرت، بکارگیری تغییر کننده های مختلف در منطق کنترل مانند زمان، دگرگونی در عوامل جوی، حضور و عدم حضور ساکنین در خانه هوشمند و قابلیت سازش و ارتباط از طریق گذرگاه با پروتکل های دیگر، باعث شده است که استاندارد KNX در زمینه هوشمند سازی ساختمان به پروتکلی توانا و رایج تبدیل گردد. یکی از برتری های دیگر پروتکل KNX این است که در بیش از 430 شرکت معتبر از قبیل Zennio ، SIEMENS ، ABB و … تجهیزات سازگار با پروتکل KNX تولید می شود.

ارائه کرن دامنه ی نسبتاً گسترده ای از امکانات و محصولات در زمینه هوشمند سازی ساختمان یکی از ویژگی های برتر پروتکل KNX می باشد، امکاناتی از قبیل:

* کنترل سیستم تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش

* کنترل روشنایی با دیمرینگ و خاموش و روشن شدن

* سیستم حفاظتی

* پرده برقی

* سیستم صوتی و تصویری هوشمند

* کنترل LED

* اندازه گیری مقدار مصرف انرژی

و در آخر خود مشتری انتخاب کننده نوع پروتکل و تجهیزات سازگار با آن می باشد و بر حسب نیاز و اهداف و میزان بودجه مشتری پروتکل مناسب برای پیاده سازی سیستم خانه هوشمند انتخاب می شود.

علاوه بر این نکته مهم دیگری که در انتخاب نوع پروتکل مورد استفاده در هوشمند سازی خانه باید به آن توجه داشت، قابلیت خدمات پس از فروش و توسعه پروتکل انتخاب شده در کشور ایران می باشد، به این گونه که در صورت نیاز علاوه بر شرکت فروشنده تجهیزات پروتکل انتخاب شده، شرکت های جاگزین نیز امکان ارائه خدمات به مشتری را داشته باشند.