پروتکلهای خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند تمام تاسیسات و تجهیزات به طور یکپارچه کار میکنند. نام شبکه ارتباطی که با استاندارهای ارتباطی مختلف بین این تجهیزات ارتباط برقرار میکند پروتکل میباشد و عمل نقل و انتقال داده ها را بین اجزای مختلف ساختمان انجام میدهد. برای پیاده سازی سیستم های هوشمند سازی ساختمان پرتکل های ارتباطی مختلفی وجود دارد، کهKNX  یکی از رایج ترین پروتکل ها و X10 قدیمی ترین پروتکل میباشد. سازندگان محصولات هوشمند خود را بر اساس نوع طراحی بر پایه یکی از این استاندارد ها ارائه میدهند.

به عنوان مثال : در حالت سنتی چراغ های اتاق توسط یک سیم فاز و نول به کلید اتاق وصل میشوند، و این کلید در داخل اتاق قرار دارد. بنابراین از قسمت های دیگر خانه نمیتوان هیچ کنترلی روی این کلیدها داشت. در یک خانه هوشمند باید امکان کنترل کردن این کلیدها از راه دور وجود داشته باشد، برای این کار باید بین چراغ ها و بخش های دیگر خانه ارتباط برقرار کنیم. برقرای این شبکه ارتباطی بنا به نوع طراحی ساختمان و با پروتکل های مختلف انجام میشود.

*نقل و انتقال این اطلاعات از طریق سیم برق مانند پروتکل (PLCBus) X10

*نقل و انتقال اطلاعات با سیم کشی مجزا مثل پروتکل KNX

*نقل و انتقال اطلاعات از طریق وایرلکس مانند پروتکل wave-Z

در نتیجه پروتکل های سیستم هوشمند سازی ساختمان را میتوان به سه دسته اصلی تقسیم کرد.

امروزه ساختمان هوشمند به عنوان یکی از بخش های مهم سیستم های مدیریت کل ساختمان و یا به عبارتی BMS مورد توجه خاصی قرار گرفته است. خانه هوشمند با ایجاد امنیت و آسایش برای کاربران به سرعت در حال پیشرفت است. امروزه برای هوشمند سازی ساختمان از تکنیک های مختلفی استفاده میشود. به عنوان مثال: کنترل نور، کنترل دما، کنترل درها و پنجره ها و پرده ها، کنترل سیستم های امنیتی و مداربسته و غیره… علاوه بر این کاربردهای دیگری مانند کنترل Multimedia، غذا دادن به حیوانات خانگی و آبیاری گیاهان را نیز دارد. سیستم خانه هوشمند همراه با ایجاد امنیت و آسایش بسیار در مصرف بهینه انرژی و صرف جویی در زمان و مخارج نگهداری ساختمان تاثیر بسزایی دارد.