دستگاه های کنترلی در خانه های هوشمند

کنترلر لمسی دیواری:

این کنترلرها که در اندازه کلید های عادی تعبیه شده اند، با قابلیت برنامه ریزی با نظر مشتری، تمامی امکانات ریموت های لمسی را به صورت ثابت و دیواری در اختیار مشتری ساختمان هوشمند قرار می دهد. این کنترلرهای لمسی که به طور مثال در ورودی منزل نصب می شوند می توانند به راحتی سناریوی ورود، خروج، ورود مهمان و غیره را بر روی آن برنامه ریزی کنید و بهره مند شوید. نمای ظاهری این کلید ها را در زیر مطالعه می کنید:

سیستم کنترل پرده:

با توجه با انواع و اقسام پرده های مختلف موجود در بازار، این افتخار را داریم که هر سیستم کنترل موتوری را در جهت عادی و معکوس حرکت دهیم. با بهره گیری از این کنترلر، می توان انواع پرده هایی که به صورت عمودی و یا افقی، دو موتوره یا تک موتوره کار می کنند را کنترل کنیم.

شیر برقی گاز:

دو مدل شیر برقی گاز معمولا در منازل استفاده می شود، یکی برای ورودی اصلی گاز که با سنسور های گاز نصب شده در منازل فعالیت می کند و در صورت حس کردن هرگونه نشتی در منازل، گاز کلی منازل را قطع می کند تا از خطرات احتمالی جلوگیری کند. این شیر مجهز به خاری است که در صورت بروز مشکل، سیستم را از حالت اتوماتیک خارج کرده و به صورت منوال در آورد. شکل ظاهری آن را در عکس زیر می بینید:

در مدل دیگر که در مواردی مانند شومینه و یا شیر گاز آشپزخانه بهره گرفته می شود، شیرهای برقی با دو مدل “بسته در حالت عادی” و “باز در حالت عادی” در نظر گرفته شده است. این شیرهای برقی با دریافت دستور، وضعیت خود را عوض می کنند. به طور مثال، برای آبیاری، اگر از شیر برقی “بسته در حالت عادی” بهره بگیریم، تا زمانی که دستور باز شدن آب از کنترلر یا حسگر داده نشود، شیر بسته می ماند و در صورت گرفتن دستور، شیر باز شده و آبیاری صورت می گیرد. نمونه ای از این شیر برقی را در شکل زیر مشاهده می کنید:

 

سیستم کنترل اینترنتی:

در بسته های هوشمندسازی مدرن، با بهره گیری از یک سرور بهمراه یو پی اس برای جلوگیری از قطع سیستم به صورت ناگهانی و یک مبدل برای اتصال به سیستم برق می توان بدنه اصلی کنترل مدرن را برای اتوماسیون در نظر گرفت. با نصب برنامه های مورد نیاز، و داشتن اینترنتی همراه با آی پی ثابت، براحتی می توان صفحه وب شخصی منازل را طراحی کرد که بتوان در هر نقطه از دنیا که به اینترنت دسترسی وجود دارد، سیستم کنترل منزل را در اختیار گرفت و از وضعیت آن اطمینان حاصل کرد. در شکل زیر نمونه ای از این صفحات وب را ملاحظه می کنید:

علاوه بر آن با استفاده از برنامه های درخواست شده توسط مشتری، می توان انواع و اقسام کنترل ها برنامه ریزی شده زمانی یا اتفاقی را برای خانه هوشمند در نظر گرفت به این معنی که به طور مثال، با برنامه ریزی می توان، با اعلام نشت گاز توسط سنسور گاز، علاوه بر قطع گاز منزل برای جلوگیری از خطرات احتمالی، پرده های منزل را نیز بالا برد و با نصب یک جی اسم ام مودم بر روی سرور، با شماره خاصی که می تواند شماره صاحب خانه، شماره همسایه و یا شماره امداد و نجات محلی است تماس حاصل کرد و فایل صوتی خاصی مبنی بر اعلام نشت گاز در منزلی به آدرس … را نیز اعلام کرد.

 

سیستم صوتی و تصویری:

با بهره گیری از تکنولوژی dlna بر آن شدیم که علاوه بر سیستم اتوماسیون برای روشنایی و سیستم های سرمایشی- گرمایشی، با ورود سیستم صوتی و تصویری به منازل، مدرنیته را به منازل وارد کنیم. با استفاده از این دستگاه ها و ابزار ها، می توان فایل های چندرسانه ای خود را براحتی و بدون نیاز به هیچ وسیله جدیدی، در مکان های مختلف پخش کنید. به طور مثال، تصاویر آلبوم شخصی یا ازدواج خود را که در کامپیوتر ذخیره شده است را بر روی صفحه تلوزیون خود منتقل کرده و مشاهده کنید و یا آهنگ مورد نظر خود را که بر روی آی پاد شما ذخیره شده است از بلنگوهای پذیرایی پخش کنید. این سیستم شامل آمپلی فایر ها و مبدل های DLNA و موارد دیگر می شود.

 

ریموت لمسی:

این ریموت ها، که دارای دو صفحه لمسی هستند، با قابلیت برنامه ریزی و طرح دار کردن با نظر مشتری، یکی از جنبه های برتری سیستم اتوماسیون بهورزان به سیستم های دیگر است. همانگونه که در شکل زیر مشاهده می کنید، این ریموت علاوه بر قابلیت بهره گیری در سیستم اتوماسیون، به عنوان یک ریموت کنترلر مادون قرمز عمومی نیز قابل استفاده است. به این معنی که با برنامه ریزی ریموت کنترلرهای دیگر مانند، ریموت کنترل اسپلیت بر روی آن، می توانید به صورت مجزا و بدون سیستم اتوماسیون نیز از این کنترلر لمسی بهره گیری کنید

ریموت کنترلرهای کوچک:

این ریموت کنترلرها که مانند ریموت کنترلرهای درب پارکینگ طراحی شده اند، با قابلیت برنامه ریزی 4 چراغ و سیستم روشنایی بر روی آن، براحتی می توانند به عنوان ریموت های شخصی اتاق ها استفاده شوند و حتی با فرد به محل کار منتقل شوند و برگردند. نمونه ای از آن را در شکل زیر می بینیم. این ریموت تنها در یک رنگ مشکی در اختیار مشتری قرار می گیرد

سیستم تلفن کننده:

این سیستم برای آن در نظر گرفته شده است که در صورتی که دسترسی به اینترنت مقدور نباشد، بتوان توسط یک تلفن ثابت یا همراه، به سیستم اتوماسیون منازل دسترسی پیدا کرد و از وضعیت سیستم اطلاع پیدا کرده یا کنترل خاصی را انجام داد. به طور مثال در هنگام مسافرت، در بین راه، چراغ های منزل را روشن یا خاموش کرد تا این تصور به دیگران القا شود که فردی در منزل حضور دارد.

حسگرها:

این حسگرها برای هوش مصنوعی سیستم به سیستم اضافه می شوند که بدون نیاز به کاربر، اقدامات خاصی را انجام دهند به طور مثال، در صورت کاهش رطوبت خاک، شیر برقی آبیاری را باز کنند و آبیاری را به صورت خودکار انجام دهند و یا در صورت ورود فرد به فضاهای مشاء مانند راهرو، بدون نیاز به فشار دادن کلید، حداقل چراغ ها روشن شود تا فرد بتواند بدون نیاز به اجرای دستور، به کنترلر اصلی منزل دسترسی پیدا کند و یا به کلید روشنایی منزل برسد تا آنگاه کنترل کامل را در دست بگیرد.