کنترل تردد هوشمند

کنترل تردد ANVIZیکی از دغدغه های مدیران فراهم نمودن محیطی امن و تحت کنترل در مجموعه خود، بدون ایجاد محدودیت غیرمتعارف می باشد تا بتوان کلیه قسمتهای مجموعه و همچنین دسترسی افراد مختلف از جمله پرسنل و مراجعه کنندگان را کنترل نمود. بدیهی است چنین عملی نیازمند کنترل فیزیکی افراد نیز می باشد که این عمل نمی بایست حرمت و شأن افراد را تحت شعاع قرار دهد. سیستم جامع کنترل تردد با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا یک سیستم کامل امنیتی را بدون ایجاد محدودیت در روند عادی کار مجموعه و بصورت کاملا دقیق و قابل اعتماد و با احترام به شأن و حرمت افراد ایجاد می نماید.

سیستم کنترل تردد هوشمند

این امکان را در اختیار قرار می دهد که بتوان محدودیت ها زمانی و مکانی برای قسمت های امنیتی ایجاد نمود . بعنوان مثال شما می توانید برای پرسنل خود مشخص نمایید که چه شخصی در چه زمانی اجازه تردد در یک درب را دارد . این سیستم ها امکان اتصال به سیستم های ایمنی نظیر اعلام حریق ، آلارم ، فقل برقی ، درب های اتوماتیک و … را دارا می باشند .

راهکارهای کنترل تردد هوشمند

میتوان با بهره گیری همزمان از سیستمهای شناسایی اثر انگشت در کنار راه کارهای قدیمی (کارهاتهای RF و رمز) مشکلات امنیتی دستگاههای موجود را حل نموده است. محصولات با تنوع بالا ، امکانات اختیاری مختلف و قیمت مناسب راهکارهای منحصر بفردی به کاربران ارائه نموده است.

موارد استفاده

محصولات کنترل تردد متنوعی جهت بهره گیری در ساختمانها و اماکنی که مستلزم حفاظت فیزیکی و کنترل عبور و مرور می باشند. به عنوان مثال اماکن نظامی و امنیتی ، شرکتها، ادارات ، بانکها ، مراکز تخقیقاتی و آموزشی ، منازل و … از کاربران این محصولات می باشند.

ویژگیهای خاص سیستمهای کنترل تردد هوشمند

• سیستم مدیریت جامع و عملکرد منعطف :

مدیران سیستمهای کنترل تردد با بهره گیری از نرم افزارهای ارائه شده همراه محصولات ، امکان تعریف سطوح مختلف دسترسی برای کاربران را داشته و به سهولت می توانند محدودیتهای دسترسی زمانی و مکانی را برای پرسنل و افراد اجرا نمایند.

توان امنیتی بیشتر :

– بهره گیری از فناوری اثر انگشت در کنار سیستمهای مبتنی بر کارتهای RF (رادیو فرکانس) و رمز

– جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به سیستم

سیستم های کنترل تردد به دو گروه  تقسیم می گردند

1) سیستم های خود ایستا :در این سیستمها ، مراکز کنترل ( یا کارتخوانها ) به تنهایی و بدون نیاز به نرم افزار کنترل تردد مرکزی ، فرامین لازم را دریافت و یا صادر مینمایند. این مراکز کنترل دارای حافظه داخلی برای ثبت بانکهای اطلاعاتی پرسنلی و رخداد وقایع و ترددها میباشند. برنامه ریزی این سیستم از طریق کیپدهای کارتخوانها یا توسط کامپیوترهای قابل حمل و نقل و برداشت اطلاعات آن از طریق ارتباط مستقیم با پرینتر عملی میباشد. این سیستمها به دلیل محدودیتهای برنامه ریزی و مشکلات جانبی از جمله اتلاف وقت زیاد برای گزارش گیری ، معمولا برای تعداد محدودی درب با فاصله اندک از یکدیگر پیشنهاد میگردند. ویژگی این سیستمها ، سهولت و سرعت در نصب و راه اندازی و معایب آن محدودیت در تعداد دربها و عدم امکان شبکه شدن سیستم و عدم توسعه پذیری و عدم امکان تلفیق سیستم با سیستمهای حفاظتی دیگر نظیر اعلام خطر با مداربسته میباشد.

2) سیستم های شبکه پذیر :در این سیستمها، قلب سیستم متشکل از یک کامپیوتر مرکزی ونرم افزار هوشمند سیستم میباشد. این سیستمها بر مبنای پارامترهای زیر انتخاب میگردند.

مهمترین ویژگی یک سیستم کنترل تردد شبکه پذیر، توانایی اپراتور کامپیوتر بر کنترل موردی وضعیت سیستم ، عملکرد آنی ، نمایش همزمان (Real-Time) وقایع و رخدادها و برنامه ریزی سریع آن میباشد. همچنین توسعه پذیری سیستم به صدها درب با کنترل مرکزی و عدم محدودیت در سیستمهای جانبی نیز به این تعریف افزوده میگردند از ویژگیهای دیگر این سیستمها  میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

• تعریف بازه های زمانی گوناگون برای ترددکاربران مختلف ( نظیر شیفتهای کاری)

• درجه ایمنی بالا برای دسترسی به نرم افزار و کل سیستم

• نمایش همزمان رخدادها با اولویت تعیین شده

• کنترل مستقیم دربها ( گیتها ، موانع ، دوربینها ، سیستمهای اعلام خطر ، قفلها و …) توسط اپراتور کامپیوتر

• عملکرد مراکز کنترل به شکل مستقل و بدون نیاز به کامپیوتر در صورت نیاز

• ثبت کلیه رخدادها با نگاه ویژه به هشدارها

• امکان غیر فعال نمودن کامل سیستم در شرایط بحران نظیر آتش سوزی

ویژگیهای فوق موجب آن میگردد که در پروژه های متوسط و بزرگ از سیستمهای کنترل تردد شبکه پذیر استفاده گردد.

قفل و یرآق آلات مربوط به درب :

– انواع قفل های مکانیکی زبانه دار
– انواع قفل های الکتریکی ( Strike ) شفتی
– انواع قفل های مگنت
– فنر هدایت کابل
– دستگیره درب
– آرام بند برای انواع درب ها
– آرام بند برای درب های دو لنگه مجهز به هدایت کننده درب
– انواع دستگیره خروج اضطراری

انواع کارتخوان ها :

– کارتخوان های مغتاطیسی
– کارتخوان های بدون تماس ( RFID ) برد کوتاه و بلند
– کارتخوان های بدون تماس هوشمند ( SMART )
– کارتخوان های بیومتریک نظیر اثر انگشت ، صورت و یا قرنیه چشم