استاندارد باز مدیریت ساختمان BACnet

استاندارد باز BACnet

در داخل یک ساختمان هوشمند از استاندارهای ارتباطی متفاوتی استفاده می­شود که تمامی آنها با مشخصات خاص خود، کاربریهای متفاوتی را دارا می­باشند که این کارآئیها شامل ملاحظات ریالی و امکانات کنترلی تا حد زیادی بستگی به حجم ساختمان و کاربری آن دارد .

استانداردهایی از قبیل :KNX, BACnet , Cbus , Lonworks ,LON  از جمله این استانداردها می­باشند . که دو نمونه از بهترین آنها که علاوه بر عضویت در سازمانها و انجمنهای کنترلی معتبر دنیا از امکانات یکپارچه سازی بسیاری برخوردار می­باشند، KNXو BACnet   می­باشند.

استانداردBACnet  خاص سیستمهای بزرگ با تعداد نقاط کنترلی بالا می­باشدکه توانای بسیار زیادی در یکپارچه سازی داشته و اصولا به عنوان راه­ حلی جامع در ساختمان مطرح می­گردد. لذا در اینجا به توضیح اندکی از آن پرداخته می­شود.

علت ایجاد استانداردBACnet   تمایل فراوان  مالکین ساختمان برای هم سان­سازی سیستم­های ساختمان بود . همسان­سازی یعنی قابلیت همکاری تجهیزات مختلف با سیستم کنترلی ساختمان صرف­نظر از تولید­کنندگان آنها .

برای دستیابی به این هدف کمیته استانداردسازی  انجمن تولیدکنندگان وسایل گرمایشی و سرمایشی آمریکا (ASHRAE)  بررسی  همه جانبه خود را برای وضع استاندارد جامعی که بتواند پاسخگوی این نیاز جامعه باشد به کار گرفت و در این راه با همه کمیته­های استاندارد داخلی و خارجی ارتباطات گسترده­ای را انجام داد  .

بالاخره پس از 9 سال بحث و تحقیق کمیته استاندارد سازیASHRAE  در سال 1995 BACnet  را بر پایه آخرین دستاورد­های علم انتقال اطلاعات به صنعت عرضه کرد . BACnet  در دسامبر همان سال به وسیله موسسه استاندارد آمریکا ، به عنوان استاندارد ملی اتوماسیون شناخته شد .

کمیته استانداردسازی همواره برای توسعه و افزایش قابلیت های BACnet تلاش می­کند و همواره در ارتباط با صنایع و شرکتهای بیشماری که خدمات اتوماسیون را برای صنایع و ساختمانها ارائه می­کنند ، همکاری داشته است.

از این روست که استاندارد BACnet   به عنوان یک استاندارد باز همواره مورد استقبال مهندسان و طراحان قرار می­گیرد .

BACnet امروز

استانداردBACnet  که با موشکافی و حساسیت ویژه­ای طراحی گردید، به سرعت گسترش یافته و مورد استفاده قرار می­گیرد و کاملا مورد اعتماد مهندسان اتوماسیون می­باشد . این استاندارد که گواهی­های بین المللی زیادی مبنی برکارایی فوق العاده و مورد انتظار مهندسان و طراحان را دارد در سال 2003 موفق به اخذ گواهی نامه ISO 16484-5  شده است .

BACnet  به مدیران و مالکان امکان می­دهد تا بهمراه صرفه­ جویی در هزینه از محصولات کنترلی که در شرکتهای مختلف ساخته شده­اند به صورت یکپارچه و منسجم استفاده کنند.

BACnet  برای سیستم­های کنترل یکپارچه و اتوماسیون ساختمان از قبیل روشنایی ، HVAC/R  ،کنترل دسترس ، امنیت ، آسانسور و … طراحی گردیده و بکار گرفته می­شود.

با استفاده ازBACnet  مالکین ساختمان می­توانند بهترین تکنولوژی و خدمات قابل ارائه از هر شرکتی را برای خود انتخاب کنند بدون آنکه نگران باشند ، سیستم انتخابی با سیستم­های قبلی سازگار است یا خیر .این امکان در حقیقت قابلیت تعویض کنترل کننده های مختلف را به مالک می دهد بدون آنکه نیازی به تعویض سیستم کنترلی باشد .

قبل از طراحی این استاندارد ، تولید کننده های وسایل کنترلی ، هر یک برای ارتباط وسایل خود با شبکه ساختمان ، از استاندارد ساخت خود استفاده می­کردند . این استانداردها به هیچ وجه با یکدیگر سازگار نبود و اگر مالک تصمیم به تعویض یک کنترل کننده می گرفت ، می­بایست هزینه  نصب سیستم کنترلی جدید را نیز  می­پرداخت و این به صرفه نبود . همچنینBACnet  امکان کنترل همه­ جانبه  وسایل کنترلی را از یک ایستگاه کنترل میسر می­سازد و در ساختمانی که از این استاندارد استفاده شده است ، اپراتور نگران برقراری ارتباط بین وسایل کنترلی نصب شده در هر گوشه ای از ساختمان نیست.