هوشمند سازی مبتنی بر پروتکل KNX

 

knx2

 

پروتکل KNX یک استاندارد بر مبنای مدل ISO بوده و یک پروتکل ارتباطی شبکه است که در خانه و ادارات و اماکن هوشمند بکار میرود.

KNX جایگزین و در ضمن یکسو کننده برای سه استاندارد قبلی است .

  • European Home System Protocol. (E.H.S)
  • European Installation Bus. (E.I.B)
  • Bati Bus

جهت انتقال اطلاعات کنترلی از تمامی اجزای کنترل کننده ساختمان(سنسورها ، فعال کننده ها و … ) نیاز به یک سیستمی است که مشکل این اجزا را به روشی مناسب حل کند به نحوی که از ارتباطات تمامی این اجزا با یک سیستم مرکزی با یک روش قابل اعتماد مطمئن باشیم. در نتیجه توسط یک KNX Bus که تمامی اجزای کنترلی ساختمان با آن متصل باشد ، می توانند به تبادل اطلاعات بپردازند.

ابزار مرتبط می توانند سنسور یا محرکهایی باشند که برای مدیریت ساختمان مورد نیاز است مثل کنترل کننده های روشن و خاموشی ، کم نوری ساختمان ، سیستم امنیتی ، سیستم مدیریت انرژی ، گرمایش و تهویه مطبوع ، سیستم های هشدار دهنده و نظارتی ، کنترل از راه دور ، سیستم های صوتی وتصویری و …. باشد.

در حال حاضر استاندارد پروتکل KNX توسط  انجمن Konnex  مدیریت می شود . این استاندارد برپایه سیستم ارتباطی EIB بوده که با لایه های فیزیکی شیوه های متفاوت Config  و بیش از 20 سال تجربه عملی EHS , Bati Bus  گسترش یافته است.

KNX جهت ارتباط با المان های کنترلی ساختمان انعطاف بالایی دارد که در زیر به آن اشاره میشود.

1.سیم کشی مجزا

2.شبکه برق ساختمان (برگرفته از استاندارد EHS , EIB , شبیه X10)

3.استفاده از امواج رادیویی

4.IP/Ethernet با عناوینی چون  EIB net /IP  یا KNX net /IP  شناخته می شود.

KNX فارغ از هر گونه Platform  سخت افزاری طراحی شده است . یک وسیله در شبکه KNX می تواند توسط هر سیستمی کنترل

شود . از یک میکرو کنترلر 8 بیتی گرفته تا یک PC ,  ، تبلت (Tablet) و یا گوشی موبایل که این بسته به نیاز مصرف کننده تعیین می شود.

استفاده ازKNX Bus جهت هوشمندسازی ساختمان در حال گسترش است و این هوشمند سازی به عنوان یک نیاز روز افزون قلمداد

می شود و نگاهی متفاوت به دیدگاه کلاسیک ساختمان سازی دارد زیرا این هوشمند سازی مزایای فراوانی دارد که با KNX Busمی توان به آن دسترسی داشت.