استاندارد و پروتکل PLCBus

PLCBUSچیست ؟

سیستم انتقال فرامین بر روی خطوط حامل انرژی (PLC)  یک  تکنولوژی بسیار پیشرفته با ارتباطات دو سویه و هزینه های مقرون به صرفه است که کنترل  وسایل برقی را به وسیله خطوط برق موجود برای تمام مصرف کنندگان خانگی و تجاری را مقدور می سازد .تکنولوژی مذکور با قابلیت اعتماد بیش از 99.98 در صد  تفاوت  عمده ای با تکنولوژی های قبلی همچون X10 را داراست. در سیستم فوق  به هیچ گونه فیلتر و تکرار کننده ای الزاما احتیاج نیست و سیستم PLCBUS  قابلیت پخش پذیری  تا 64000 آدرسس مختلف را داراست.

سیستم PLCBUS چگونه کار می کند؟

سیستم PLCBUS  از سه بخش اصلی تشکیل شده است که در ادامه بدان اشاره می شود:

1.ماژول ها : ماژول ها بخش هایی هستند که مسئولیت دریافت سیگنال های فرامین را به عهده دارند . ماژول ها  پس از دریافت  فرامین  و در خور وسیله ای که بدان ها متصل است و عملکردی که خود دارند اقدام به ، خاموش و روشن کردن چراغ ها و وسایل ، کم و زیاد کردن نور ها ، یا بالا و پایین کردن پرده ها  خواهند کرد .و در نهایت وضعیت نهایی آن وسیله به گزارش خواهند داد.

2.کنترلر : این ابزار وظیفه انتقال فرامین و سیگنال ها را به جهت کنترل ماژول ها به صورت دو سویه خواهند داشت.

3.صادر کننده فرامین : می شود به ابزار های wireless , remotes(433.92 MHZ)  اشاره کرد . سیگنال های ارسالی توسط این ابزار توسط کنترلر ها دریافت می گردد . و به فرمان های قابل اجرای داخل سیستم PLC  ترجمه شده و به ماژول ها ارسال می گردد .

در ادامه شایان ذکر است متذکر شویم که سیستم مذکور احتیاج به هیچ فیلتر و تقویت کننده اضافی ای ندارد.

دورنمای PLC Bus

در صنعت اتوماسیون خانگی برند X10  یکی از پر فروش ترین و پر کاربرد ترین برند ها بود که از 35 سال پیش حجم وسیعی از بازار را به خود اختصاص داده بود . با منسوخ شدن حق امتیاز X10 از سال 1998 و  همزمانی با حضور پر قدرت تکنولوژی PLC Bus  ، تکنولوژی نو ظهور بسیار سریع همه گیر شد .مضاف بر آن  توامان شدن با صنعت بزرگ نور و روشنایی با حجم کاری بسیار بزرگه سالانه خود سبب پیدایش تکنولوژی روشنایی کم هزینه تر و قابل اعتماد تری بر پایه PLCBus گردید.

سال 2012:بیش از 60 درصد از کاربران سیستم های  و ابزار های پویا و فعال در گیر با هماهنگی های چند منظوره بین آنها خواهند بود  (مانند ماشی آلات ، وسایل ارتباطی ، خورو ها و…)

طی 3 تا 5 سال آینده دستگاه ها و ابزارهای تحت شبکه  و نیز تجمیع آنها دارای روند رشد سالانه 45 درصدی خواهند بود .

طی سال های 2011 الی 2015 تمامی تولید کنندگان بزرگ و عظیم همچون خودرو ساز ها ، مجتمع ساز ها و … اهمیت کاربری اینترنت در محصولات خود را یافته و آن را با امری مسجل تبدیل خواهند کرد .

بدین طریق اینترنت به صورت یک ابزار ارتباطی گسترده برای تبادلات شبکه ای بوجود در خواهد آمد.و همانگونه که ما به پیش می رویم میلیون ها چیپست ، سنسور و کنترلر در کنار ما (در خانه ها ،در خودرو ها و…)  به کار گرفته خواهند شد .این بستر بزرگ ، گسترده و دردسترس (ترکیب سخت افزار و نرم افزار) زمینه را برای تحقق و دستیابی به یک اینترنت ارزان و همه گیر فراهم می کند .

و با وجود یک صنعت در دسترس و سریع الحصول جهت کنترل روشنایی ها ، تبلور و نو آوری      PLCBus  در ایجاد یک سیستم ارتباطی قوی و مطمئن از طریق خطوط حامل انرژی (برق) بوده که قابلیت اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعاتی را نیز دارا می باشد .

تمامی صنایع و کارخانه های تولیدی بزرگ در حوزه کالا و وسایل کاربردی ، ابزار های کنترل ، کنترل روشنایی ، کنترل ابزار الکتریکی و ارتباطی و ابزار های کاربردی اینترنتی ،قابلیت تعامل با این سیستم جدید و بهره مندی ازآن را دارند.از جمله آن شرکت ها می توان به : Invensys و Whirlpool و Maytagو GE و Sunbeam و Leviton و  Honeywelو Motorola و Toshibaو … اشاره کرد .بسیاری از این شرکت ها کارتوسعه را با سرعت شروع کرده و بخش های اساسی و مهمی از شرکت خود را برای راه حل های کاربردی ازطریق PLCBus آغاز کرده اند .

همچنین شرکت های بزرگی همچون Microsoft, Sun Microsystems, Cisco, emWare و .. وجود دارند که در حال تولید تکنولوژی هایی با رفتار اینترنت محور هستند که برای تعامل با تخصص هایی همچون PLCBus لازم و حیاتی است .

و در آخر ، در جهانی که سر تا سر متشکل از ابزار ها و وسایل  پیچیده و متصل به هم می باشد ، توانایی ابزار جدید و تکنولوژی های جدید با قابلیت های روز افزون بسیار بالا و محتمل  خواهد بود . و بدون یک سیستم ارتباطی ارزان که همه گیر بوده و در پهنای باند کم کار کند ارتباط بین این ابزار ها مقدور نخواهد بود و PLCBus جوابی است به این در خواست.

کارایی :

  • بدون نیاز به سیم کشی جدید:

محصولات PLCBus  بگونه ای طراحی شده اند که برای هر گونه کاربری خانگی وساختمان های بزرگ و استادیوم ها آماده بوده و هیچ احتیاجی به سیم کشی ندارند.

  • سرعت بالا:

این تکنولوژی با 3 ثانیه زمان پاسخ  و ارسال 10 فرمان در یک ثانیه ، حداقل 20 تا 40 برابر از الباقی تکنولوژی های مشابه سریع تر است.

  • ارتباط دوسویه:

رسانه کاربردی و همچنین پروتکل طراحی شده باید به گونه ای باشد که ارتباط دوسویه را برای پاره ای از تنظیمات و کنترل ها ، برقرار کند.تکنولوژی PLCBus صد در صد دو سویه بودهو می تواند روشن و خاموش بودن ماژول ها را بررسی کند .

  • 64000 آدرس مجزا:

خانه های مختلف بر روی یک کنترلر می توانند با برنامه آدرس دهی این تکنولوژی از هم تفکیک شوند. حداقل 250 خانه مختلف قابل تعریف است و برای هر خانه 256 وسیله مختلف که در مجموع امکان تعریف 64000 وسیله مختلف وجود دارد .که این عدد در مقابل 256 دستگاه تکنولوژیX10 عدد فاحش و بزرگی است.

  • سازگاری سیستم:

تکنولوژی PLCBus قابلیت کار کرد داخل سیستمی را که الباقی سیستم های مشابه کار می کنند را دارا می باشد.سیستم مذکور امکان دریافت و ارسال فرامین را به سیستم های همچون : X-10  , CEBus , LonWorks را بدون  هیچ مشکلی راخواهند داشت.

  • اعتماد به عملکرد:

PLCBus از فرکانس پایین برای ارسال فرامین خود استفاده می کند.تکنولوژی spread spectrum سیگنال  های قوی ای جهت ارسال فرامین مهیا کرده است.به علاوه PLCBus از یک شیوه ارتباطی دو سویه دقیق استفاده کرده که اجازه می دهد ابزار ها وضعیت خود را دقیقا به یکدیگر اطلاع دهند و بازخوردی دقیق از وضعیت اجرای کامل فرامین بدست آید .در نتیجه ارتباط کامل و قابل اعتمادی با در صد اعتماد بیش از 99% تکنولوژی فوق بدست می آید.

آدرس دهی:

شما می توانید تا 256 آدرس را به صورت کد به طریق الکتریکی ثبت کنید .هر آدرس از 2 قسمت تشکیل می شود . قسمت اول به یک خانه تعلق دارد (ازa تا  p)و برای کالاها نیز کد دهی مجدد انجام می گیرد (از 1 تا 16).آدرس یا کد هر خانه بر روی هر کنترل قابل انتخاب است .هنگامی که ماژول و کنترلر هر دو برای یک خانه تنظیم می شوند ، با هم کار خواهند کرد و تعامل خواهند داشت.PLCBus ها دارای استاندارد های بسیار زیادی هستند که هنگامی  ماژول ها برای یک خانه تنظیم می شوند می توانند باهم عمل کنند(مانند : همه خاموش و یا همه روشن)

  • نصب سیستم :

برای آدرس دهی های مختلف برای خانواده های مختلف  PLCBus  250  عدد کد کاربر در نظر گرفته است.زمانی که نصب در یک مجتمع برای واحد های مختلف صورت می گیرد ، برای هر خانواده ، بهتر است یک کد خاص تخصیص داده شود.در نتیجه با توجه با امکانات ذکر شده با وجود امکان تعریف 250 کاربر و برای هر کار بر 16 واحد و برای هر واحد 16 وسیله امکان آدرس دهی به 64000 وسیله مختلف برای سیستم مهیا گردیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *